Paskutinė vakarienė

Išsidėsiu trumpai drūtai apie paskutinę vakarienę… Verkiau aš naujų metų pradžioj, kad gyvenu sau vienas 6 kambarių name ir neva yra liūdna. Na, lietuvės pasiūlė pasidaryti vakarienę kurį nors vakarą. Sugalvojom ėsti žemaičių blynus, o po to į galvą šovė užsimaišyti ir šaltibarščių… Artėjo vakarienės diena… Aj, galvoju, pasikviesiu dar 5 nelietuvius. Tiesą pasakius, prisikviečiau ne tik juos ir galų gale Tą vakarą susirinko mūsų vienuolika. Bulves visiems maistams ruošiau pusę dienos. Na ką ten, reikėjo nuskusti puodą bulvių šaltibarščiams ir išvirti tris puodus – žemaičiams. Aišku, kaip kokie virėjai, aš ir dar dvi lietuvaitės, pradėjom ruošti kiek anksčiau.
Išsityčiojom iš šaltibarščių, nes sumetėm į juos marinuotus burokus. Negražu, bet ką tu žmogus bepadarysi, kai danai šviežių burokų parduotuvėse užmeta tik rudeniais, kai sezonas. Ir iš viso, danai taip mėgsta viską konservuoti, kad vieną kartą nuo lentynų jie šlavė marinuotas bulves… Jėzus marija, ir ką jie su jomis gamina? Tiesa, aš ir pats mėgstu išbandyti kokius nors marinatus karts nuo karto, tai sykį nusipirkau marinuotus mango. Man labai gaila, tačiau aplaižęs vieną gabaliuką, išmečiau likusius velniop. Jausmas buvo lyg tyčia būčiau prikišęs muilo į burną… Tai va, šaltibarščiai… Dėkui dievui, danai turi kažką panašaus į kefyrą, tai nereikėjo sukti galvos dėl jo simuliacijos… Agnė sugalvojo primesti į tą sriubą tipo krapų. Gerai, kad jie būtų buvę kaip krapai, bet aš kai kurių negalėjau perkąsti. Nu, ji teigė, kad jie buvo tiesiai iš daržo. Tik dabar pakilo klausimas „kokio gi daržo?”, nes kiek pamenu ji per Kalėdas nebuvo Lietuvoj… Na žinoma… Danija irgi gausi daržais… Dabar kažką gaudau… Galų gale, beveik baigėm su šaltibarščiais ir jie gavosi pusiau skanūs… Ok. Per vakarienę buvo taip, kad visi 5 lietuviai sėdėjo viename stalo kampe… Po keliolikos minučių sriubos valgymo, naujam atėjusiam nesunku būtų buvę subaksnoti lietuvius, nes tik jų ir tik jų tarielkos buvo tuščios!
A visi kiti, net užbaigę valgyti, nelabai suprato, kaip ir kodėl mes tą tirštymą siurbiam. Pirmiausia žmonėms buvo baaaisi atrakcija, kai ant stalo padėjom šaltą vėmalinį violetinį marmalą ir vadinom jį sriuba. Slovėnas bevalgydamas sugalvojo, kad tai kažkas panašaus į jogurtą… Deja, gal tik vieno, varles ir sraiges išbandžiusio, prancūzo bei alkano jugoslavo lėkštės buvo sąlyginai tuščios… A visi kiti šiaip netaip maigė šaukštus lėkštėse, laukdami kol kas nors iš šeimininkų pasakys „jei nenorit tai ir nevalgykit”… Vienas etiopietis karts nuo karto bandė nusišypsoti, bet keistas šaltibarščių skonis jam dirgino žandikaulius. Kitas, jo tėvynainis, visą laiką, kiek bepažiūrėtum, sėdėjo susiraukęs, lyg ryški saulė būtų spiginus tiesiai į jo akis. Bet jis nepasidavė ir labai gyrė daniškas bulves. Kartą jų net pakartojo… O šiaip tik prancūzas iš mandagumo tepasakė „it was really good”, o likę – šypsojos. Gera buvo nurinkti keisto srėbalo lėkštes. Gal kitą kartą bandyti šaltą baltą rūgštynių sriubą pakišti?
Toliau sekė žemaičių blynai. Gąsdinom, kad šį kartą pakišim mėlynos spalvos patiekalą. Nebūtų ir nustebę… Galų gale išdalinom pirmą blynų partiją. O šita maisto interpretacija, ačiū dievui, pasirodė labiau pritinkama visų skoniams. Prancūzas ir jugoslavas sukapojo net daugiau numatytos porcijos. Susiraukėlis etiopietis po pirmo blyno bandė atimti antrą iš kaimynų. Bet jį raminom „palauk bičas, tuoj iškeps daaar”. Agnė mane gyrė kitam lietuviui, kokia aš esu gera mėsmalė… Reikėjo virtas bulves blynų tešlai kažkaip sutraiškyti ir suminkyti su miltais. O man tai kas, griebi keturias bulves ir čyyyyyrkšt vieną į kitą, pro pirštų skyles ir praslysta… O, kad taip paėmus kada žemaičių blynų tešlą ir metus į sieną. Įdomu ar priliptų? …ką tik suploviau paskutinius indus, išgėriau atšalusią arbatą, ir imu lūžti miegui. labanakt… Augustas
Kartą ir man teko ruošti lietuviškus pietus Danijoje ispanams ir vienam anglui. Į meniu konkursą laimėjo taipogi šaltibarščiai, kugelis ir kepta duona su česnaku. Buvo idėja virti spurgas, tačiau tokio daikto kaip varškė nei savo, nei jungtinėm tarptautinėm pajėgom neradom. Šaltibarčiai būtų buvę "ore" jei ne tie suknisti maniruoti burokėliai. Tą acto macnumą skiedėm skiedėm su kefyru, bet tai buvo bergždžias darbas. Ispanams actas būtent ir kliuvo. Jie taip pat keistai žiūrėjo į sriubos spalvą, bet vėliau surezgė, kad irgi turi kažkokį nacionalinį patiekalą panašių atspalvių, tad ryžosi ragauti. Nu "pink shit" niekas nevadino (nebent po paros apsilankę tuliko vienutėje).
Kugelį jie kirto be problemų, kai kurie kartojo.
Bet kad būtumet matę, kaip jie ėjo iš proto dėl keptos duonos!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dar gamybos proceso metu lindo ir lindo į virtuvę, bandydami suuostyti visus kvapelius, zyzdami, kad duotume paragauti ir bandydami nukniaukti macnaus darbo vaisius. Vos prisėdę prie paruošto stalo jie čiupo tą duoną, valgė ją vieną, su šaltibarščiais, su alum, nemačiau, bet patikėčiau, kad ir su kugeliu.
Fun dalykas tie international pietūs. Tuo metu Odensej kiekvieną trečiadienį studentų namuose vykdavo "turkish", "spanish", "danish" ir t.t. vakarėliai su nacionaliniais patiekalais. Tikiuosi, kad ir dabar kažkas dar gali pasidžiaugti ta atrakcija.
Beje, tik Danijoj sužinojau, kad silkė nėra natūraliai sūri!!! Ar kas ragavot jos daniškai saldžios?
Aš manau danai nelabai ir turi ką skanaus pasiūlyti… O silkė tai jo, nemaloniai saldi. Reikia valgyti su daug karštų bulvių, kad pasimėgautum. Žinai, aš buvau atradęs danišką SŪRIOS silkės pokelį, bet mokėdavau gana daug — apie 17 dkk už 2-3 file.
Šiaip Švedijoje ta pati problema su silke. Visi Lietuviai ją ignoruoja ir piktinasi. O su kepta duona, man, Rasa, išejo labai panašiai. Kai visgi atsivežiau kepalėlį juodos duonos ir iškepiau su česnaku, tai visi taip pradėjo svaigti, kad buvo pasiruošę keisti alaus skardinę į gabalėlį duonos. Tai gal einam į Europą su kepta duona???
Kolumbijoje nebuvo nei grietines normalios rugscios pakankamai, nei kefyro. Taciau acto ir kt. kombinacija sukure visai nebloga saltibarsciu skoni. "Pink shit" – liuks pavadinimas. Tiesa, kolumbieciai iki to nesusiprotejo. 🙂 Taciau tie mano saltibarsciai tai buvo be abejones viso "AIESEC" jaunimelio ivairiu saliu priruosto International dinner topas, ir nesistebeciau, kad net dabar, po metu, jie ten ta PINK SOUP prisimena kaip lietuviskaja legenda. Kas, kad issrebti lekste bande tik "sveikai besimaitinantys" (t.y., megstantys darzoves:)) arba prieme tai kaip vakaro issuki.
Nuostabu! Skaitydamas patyriau malonuma! Ikisti etiopui liet.saltibarscius, ir dar violetines spalvos!? Xe,xe xe! Penki balai!
zaviuosi 🙂 apsiašarojau iš juoko skaitydama.
A – ne tik idėjų generatorius ir jų vykdytojas, bet ir sugeba patraukliai dėstyti savo mintis. sekmes
Lietuvaičiams geriausias maistas yra lašiniai, cepelinai, o tos užsienio užkandėlės, tfu, juodai užknisa——-