Kopenhagos muziejai

Tolimesni patarimai naudingi tiems, kurie mėgsta daugiau „praktinius” muziejus, nei istorinius, „teorinius” ir pan.

Mano muziejų TOP’as Kopenhagoje: Experimentariumas, Vaškinių figūrų muziejus ir „Ripley’s Believe It Or Not”.

Pirmiausia, susižavėjusiems pavadinimu „Guinness World Of Records Museum”, noriu pasakyti, kad tai visiškas mėšlas.

Gineso rekordų muziejuje

Experimentarium’as

www.experimentarium.dk

Šis muziejus yra Kopenhagos priemiestyje – Hellerup. Tai vienas iš įspūdingiausių muziejų. Ten gali atrasti daug fizikos ir kažkokiu kitokių dėsnių. Geriausia ten eiti dviems. Tuomet su kolega galėsit palenktyniauti, kas greičiau įveiks 100m atstumą invalidų vežimėliuose. Arba 1000m dviračiais. Tiesa, po tokių „lenktynių” išsenka kai kurios kūno dalys. Tačiau pamačius kitus išbandymus, prarastos jėgos iš kaži kur atsiranda. Jei esat vidutinio ūgio, tai galėsit įsistoti į tokį ratą ir išbandyti vartytis jame visomis kryptimis. Gaila, bet aš to nepatyriau. Taip pat galėsit atlikti galybę garso, vaizdo ir dar velniai žino kokių eksperimentų. Rūkoriai galės ištirti kiek jų plaučiuose yra tos nuodingos medžiagos, kuri atsiranda berūkant. Nepamenu kaip ji vadinas. Gal dioksidas. Bet greičiausiai ne… Galų gale, kas rūko tas žino apie ką mes čia. Man labai patiko patirti kiek energijos reikia kad užsidegtų paprasta 40W lemputė ir kiek mažai tereikia energijos dienos šviesos lemputei. Be to, fainas bajeris, tas testas, kur į klausimus atsakinėji akimis. Taip taip, akimis. Pažiūri į atsakymą ir ta aparatūra supranta į ką žiūri. Vienžo, spaudai mygtukus su akimis. Įspūdinga. Mes su kolega tą testą du kartus darėm. Nuostabiai atrodo muilo burbulų sekcija. Vienas iš labiausiai man patikusių eksperimentų, tai reakcijos išbandymas. Yra kokių 2,1m aukščio siena su kažkur 10-12 mygtukų išdėstytų simetriškai. Fintas tas, kad tau duodama minutė, ir tu turi kuo daugiau paspausti degančių mygtukų. T.y. mygtukai užsidega atsitiktinai, bet kol nenuspaudi degančio, kitas neužsidega. Tipo buvo parašyta, kad pasaulio rekordas yra 96 nuspausti mygtukai per 60 sek. Nu ten eiliniai lankytojai jų „padarydavo” 60-70 vnt. Nu o aš… aš pirmą kartą surinkau apie 70 vnt. O paskui kiekvienu nauju bandymu mano rezultatas kilo. Kilo ir azartas. Galų gale prieš pat užsidarant muziejui surinkau 88 vnt. Iki pasaulio rekordo pritrūko 8 mygtukų… Nu ką aš galiu pasakyti apie šį nuostabų muziejų… Jam reikia paskirti vieną dieną. Pradžioje bus įdomu, tačiau į galą pradės pabosti, todėl nuo pat pradžių reiktų įvertinti ir atsirinkti įdomesnius eksperimentus… O jų ten apie 300. Beje, internautams ten net Internet kambariukas įrengtas. Net užėjęs į tualetą galėsi sužinoti, kiek tų sunaudoji vandens plaudamas rankas po įprastu kranu ir tuo, kur vanduo pasirodo prie krano prikišus rankas. Vot tada pažiūrėjęs į išnaudoto vandens kiekį pagaliau supranti kiek vandenėlio nuteka niekui.

Vaškinės figūros(Lous Tussaud’s Wax Museum)

www.tussaud.dk

Vaškinių figūrų muziejuje šalia bomžo

Man tai buvo įdomus expyrijensas, nes nebuvau matęs tokio meno… Anyway, praktiškai visa esmė, visai ne tame. Muziejaus esmė buvo pats galas. Ok, viskas iš eilės. Muziejaus pradžioje apžiūri įžymių politikų (Jelcino, Klintono etc), muzikantų (Preslio, Bitlų etc), menininkų (Picaso etc) iškamšas, tpfu žvakes. Nu t.y. vaško gabalus. Tada prasideda pasakos. Praeini raudona kepuraitę, sniego karalienę, Anderseną, Brolius Grimus, ir kitas vaikystėje skaitytas pasakas. Na va, praktiškai po to prasideda pats baisumas. Nusileidi į siaubo kažką… Eini eini, o ten staiga iš kokio karsto kažkas bando išlipti ir baisiausiai daužosi. Eini šalia metalinių vartų į kuriuos kažkas daužo ir iš kitos pusės šaukia „Išleisk išleisk…”. Eini toliau, o ten tualetai: vyrams ir moterims. Na gal ir nieko sugalvota: eini sau, išsigąsti, o tualetas prie pat. Tačiau esmės dalis ta, kad į tualetą neužeisi, nes ten prieš veidrodį šukuojasi Drakula, o moterų WC užimtas ant kuolo pervertos merginos. Na ką, viską palieki kelnėse ir toliau praeini Baskervilių sabaką, pamatai kaip kažkoks manekenas kratosi elektros kėdėje, kaip kitam manekenui skleisdama siaubingą garsą giljotina nukerta galvytę. Dar kažkurioje vietoje tave nemirtinai pergąsdina į tave skrendantis vaiduoklis, kuris klykia kaip kokia mergina pamačiusi DiCaprio. Fainiausia tai buvo džiaugtis kaip už mūsų einantys nemirtingi lenkų turistai šokinėdavo pamatę kiekvieną pabaisą. Nu vargšai ir su tėveliais atėję vaikai, kurie ateityje tame muziejuje, matyt, nebepasirodys. Taigi, ką aš noriu pasakyti? Ogi tai, kad didžiausia expirijenso esmė šiame muziejuje buvo siaubo rūsys…

Pastaba: Nuo 2007 m. rugpjūčio mėn. šis muziejus Kopenhagoje nebeegzistuoja, tad jo nebeieškokite.

Ripley’s Believe It Or Not

www.ripleys.dk

Neblogas muziejuks. Tačiau į jį užėjus po Gineso rekordų muziejaus, gali pasidaryti šiek tiek nuobodoka, dėl kartais pasikartojančios informacijos. Tačiau tik kartais. Bet kokiu atveju, lankydamas šį muziejų, turėjau gerą laiką. Viename iš pirmųjų kambarių buvo pasakojama apie moteriškę, kuri gali liežuvį kažkaip susukti. O prie video būdų apie ją pateikiamos informacijos buvo ir veidrodis, prieš kurį dauguma lankytojų išbandydavo savo liežuvio galimybes. Tačiau šio muziejaus esmės viena iš dalių buvo tai, kad po kelių kambarių užeini į patalpą kuri yra kitoje minėto veidrodžio pusėje. Ir fintas tas, kad tu matai kaip žmonės išsidirbinėja kitoje veidrodžio pusėje. Mes ten stovėjome gal kokia 15 min. ir pusę laiko, lietuviškai pasakius, žvengėme. Mums besigerint šia nuostabia pasityčiojimo priemone, viena mergina savo liežuvį priversti bandė su pirštais, tačiau jai nepavyko. Kita muziejaus esmės dalis buvo patalpa, kurioje sukasi sienos. Na, man ten pabuvus kokias 5 min. buvo beprasidedą darytis nelabai gera. Tačiau patirtis fantastiška. Taip pat buvo įvairių siaubo efektų, tačiau po Vaškinių figūrų muziejaus, tai neatrodė labai įspūdinga. O be to jie nebuvo tokie galingi kaip Vaškuose…

Pabaiga

Viena iš pagrindinių muziejų pagyvinimo būdų Danijoje yra GARSAI. Kad ir tuose Gineso rekorduose: šiame nelabai įspūdingame muziejuje viskas būtų VISAI neįspūdinga, jei ne atitinkami garsai atitinkamų temų kambariuose. Beje, jei ruošiatės aplankyti kelis muziejus, tai Experimentariumą siūlau pasilikti pabaigai, nes ten dubliuojasi eksperimentai, kuriuos gali sutikti kituose muziejuose. Taip sutaupysit laiko praleisdami kai kuriuos išbandymus.

Written by Augustas
Gyvenime kaupiasi žinios ir patirtys. Su mielu noru tuo dalinuosi, nes žinau, kad yra daug žmonių, kurie turi klausimų, į kuriuos atsakymus aš jau esu radęs.